Poprzednie edycje

Made in Gdańsk Musical to więcej niż wydarzenie, to więcej niż projekt. Pierwszy raz wydarzenie Made in Gdańsk Musical miało miejsce w 2015 r. Choć sama nazwa nie była jeszcze wtedy prezentowana, to przekaz oraz cel wydarzenia był jasny oraz pozostał niezmienny do dnia dzisiejszego. Dawać mieszkańcom Gdańska i okolic prawdziwy MUSICAL na najwyższym poziomie, przekazywać dobre wartości oraz pobudzać w ludziach cały wachlarz emocji bez względu na ich możliwości finansowe, przekonania, czy nawet uprzedzenia co do sztuki w jakiejkolwiek formie. Fundacja 180 stopni niezmiennie od 2015 roku z coraz większym sukcesem wspiera i łączy twórców, artystów, producentów, a przede wszystkim zwykłych niezwykłych potencjalnych odbiorców kultury.

musical_co_ty_powiesz_dziennik_bałtycki.

MUSICAL CO TY POWIESZ

2019

Fundacja 180 Stopni razem z Akademią Artystyczną ponownie połączyła swoje siły i tak powstał autorski spektakl – Musical CO TY POWIESZ, który podobnie, jak Musical Kosmos podbił serca publiczności w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Premiera Musicalu odbyła się 11 października 2019 r. , a w związku z dużym zainteresowanie grania zostały wznowione 9 i 10 stycznia 2020 r. Z radością pragniemy również ogłosić, że następne grania przewidziane są na datę 20 i 21 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Musical CO TY POWIESZ to już 5 edycja naszego przedsięwzięcia Made in Gdańsk Musical, które wpisując się w trójmiejską kulturę. Pozwala widzom obcować bezpośrednio ze sztuką. Wspaniała muzyka, taniec, akrobacje i treść, jaką niesie Musical CO TY POWIESZ pozwala zatrzymać się na chwile i cieszyć się pięknem Teatru. Za scenariusz, reżyserię i choreografię odpowiedzialna jest niezastąpiona Magdalena Nitka, która zadbała o każdy szczegół. Wielkie wrażenie wywierają własnoręcznie uszyte kostiumy, a cały efekt dopełnia 3 metrowe stalowe konstrukcje drabiny oraz drzewa, na których aktorzy, tancerze wykonują odważne akrobacje. To wszystko dzieje się przy jazzowej muzyce skomponowanej przez Michała Ciesielskiego.

DSC_5107.jpg

MUSICAL KOSMOS

2018

W 2018 roku Fundacja 180 Stopni koordynowała produkcję oraz zorganizowała premierę oraz grania autorskiej produkcji Akademii Artystycznej MUSICAL’u KOSMOS. Musical powstał dzięki intensywnej współpracy Gdańskich artystów. Powstanie Musicalu wyznaczyło nowa jakość wydarzenia Made in Gdańsk Musical. Od tego czasu, Fundacja 180 Stopni skupia się już na autorskich produkcjach lokalnych artystów. Grania premierowe MUSICALU KOSMOS odbyły się 30 maja oraz 1 czerwca 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W 2018 roku spektakl został wystawiony 14 razy oraz zobaczyło go ponad 5600 widzów! Cena biletów została dostosowana do potrzeb szkół oraz rodzin tak, aby większość osób mogła zobaczyć prawdziwy musical bez względu na swoje możliwości finansowe (bilet ulgowy kosztował 25,00 zł, bilet normalny 35,00 zł). Fundacja 180 Stopni wspierała działania marketingowe oraz koordynowała cały projekt tak, aby wydarzenie mogło się odbyć oraz informacja o nim dotarła do zainteresowanych osób. Dzięki tym działaniom artyści Akademii Artystycznej mogli przybliżyć dzieciom, młodzieży oraz dorosłym formę jaką jest musical w całej jego okazałości, jako formę naładowaną wszystkimi kolorami emocji: humorem, gniewem, patosem oraz miłością, wyrażonymi poprzez taniec, akrobacje, muzykę oraz słowa. Kolejne grania musicalu miały swoje miejsce już w 2019 roku. Łącznie w Gdańsku musical został zagrany 22 razy, a zobaczyło go blisko 8800 osób. Musical Kosmos zdobył bardzo dobre opinie oraz rekomendacje, a od grudnia rusza w trasę gościnną po Polsce.

lew.jpg

Król Lew Edukacyjnie

2017

W 2017 roku w ramach wydarzenia Fundacja 180 Stopni po raz kolejny przybliżyła zarówno tym najmłodszym jak i tym starszym widzom, formę jaką jest Musical, tym razem przedstawiając znaną z kinowych ekranów historię Króla Lwa. Dnia 31 maja 2017 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się premiera projektu Musical Król Lew Edukacyjnie. Spektakl został utworzony na podstawie kultowego filmu Król Lew z 1994 roku. To Sceniczna opowieść o przygodach tytułowego Simby. Musical powstał w celach edukacyjnych, zależało nam na tym, aby po raz kolejny dać możliwość zobaczenia spektaklu każdemu, kto zapragnie poznawać i delektować się pięknem jakie niesie ze sobą sztuka, dać szansę oderwania się i przeżycia wspaniałych chwil artystycznych. W aranżacji musicalu wzięło udział 40 aktorów w wieku od 5 do 28 lat. Artyści pochodzący z różnych środowisk, których połączyła miłość do teatru. Maciej Nitka zaprojektował oraz stworzył scenografię, w Musicalu mogliśmy podziwiać autorski koncept, własnoręcznie wykonany kostiumy oraz znakomite choreografie Magdaleny Nitka, muzykę stworzył oraz wokalnie zaaranżował Krzysztof Majda. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny dzięki temu w wydarzeniu mogło wziąć udział bardzo wiele osób, a samo wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz Gdańskich inicjatyw. To dało Fundacji 180 Stopni możliwość rozwinięcia skrzydeł, skrzydeł zarówno swoich jak i skrzydeł osób z fundacją współpracujących, aby na rok 2018 zaplanować już autorki tytuł.

twist2.jpg

OLIVER TWIST

2016

W ramach wydarzenia 5 lutego 2016 roku Musical Oliver Twist zagościł na deskach Teatru Szekspirowskiego. Niestety tego roku ze względu na niewystarczające środki finansowe nie powstał nowy Musical, jednak projekt był na tyle świeży, że udało się osiągnąć założone cele ponownie wykorzystując stworzony wcześniej na potrzeby edukacyjne Musical Oliver Twist.  Był to czas, w którym Fundacja 180 Stopni dodatkowo współtworzyła akcję charytatywną mającą na celu zebranie środków, które zostały wykorzystane na organizację letnich kolonii artystycznych dla podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych (działającym przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku) i dzieci niepełnosprawnych z województwa Pomorskiego. Po spektaklu w Teatrze Szekspirowskim odbył się wernisaż oraz bankiet charytatywny, podczas którego można było podziwiać wystawę prac znakomitych artystów oraz wspomóc akcję. Można było wylicytować obrazy, lub wziąć udział w loterii. Prezes Fundacji 180 Stopni Maciej Nitka stworzył scenografię do tego musicalu oraz czuwał nad organizacją zarówno musicalu jak i całego bankietu. Spełniliśmy rolę łącznika pomiędzy Fundacją Hospicyjną, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Klubem Rotary w celu zorganizowania tego wydarzenia. Spektakl oraz bankiet zakończył się sukcesem – udało się zebrać odpowiednią ilość środków, aby dzieci pojechały na wymarzone kolonie. 14  marca 2016 roku Fundacja 180 Stopni zorganizowała dodatkowe grania Musicalu w ramach wydarzenia “Sztuka musicalowa wczoraj i dziś”. Spotkanie odbyło się w Starym Maneżu i miało na celu w jak najbardziej przyjazny sposób pokazać czym jest sztuka musicalowa. Tego dnia miał miejsce krótki wykład – “Sztuka musicalowa wczoraj i dziś”, którego prelegentem była aktorka Agnieszka Skawińska, następnie dzieci zobaczyły musical “Oliver Twist”. Daliśmy możliwość zobaczenia sztuki każdemu kto pragnie zagłębić się w historię Oliviera Twista oraz przenieść się w świat musicalu. Poznać jej treść, spędzić cudowny czas z muzyką, tańcem i śpiewem zainspirować się i uczestniczyć w kulturze. Dzięki bardzo niskim cenom biletów jak i darmowym wejściówką na spektakl mógł się wybrać każdy. Tak wyglądały początki kształtowania kontynuowanego w kolejnych latach wydarzenia.

Oliver.jpg

OLIVER TWIST

2015

W ramach wydarzenia w 2015 roku Fundacja 180 Stopni promowała oraz wspierała rozwój kulturalny miasta Gdańsk, dając odbiorcom możliwość obcowania ze sztuką musicalową za pomocą stworzonego we współpracy z Akademią Artystyczną Musicalu Oliver Twist. Wspierała młodych artystów, pozwalając odkryć  i obcować z pięknem teatru oraz wartościami płynących z ich treści. Ten pierwszy projekt odbył się w czerwcu 2015 roku. Fundacja była głównym organizatorem oraz fundatorem Musicalu granego dla dzieci ze szkół w Gdańsku i Gdyni. Naszym celem było umożliwienie nie tylko dzieciom, ale i dorosłym doświadczenia jakim jest prawdziwe przeżycie Musicalu, szczególnie tym, którzy aktualnie Musical kojarzą jedynie z hollywoodzkich produkcji filmowych, bądź kolorowych reklam elitarnych, finansowo nieosiągalnych dla większości wydarzeń. Spektakle nie były biletowane, dzięki czemu dotarliśmy do bardzo dużej liczby dzieci z terenu Trójmiasta. Musical jest obcowaniem z pięknem sztuki, śpiewem, tańcem, aktorstwem. To emocje i wrażliwość, które przekazujemy odbiorcom. To możliwość powiedzenia i przekazania wartości oraz treści spektaklu za pomocą tańca, muzyki i śpiewu, tak aby odbiorca mógł przeżyć sztukę razem z wykonawcą. Aktorami były dzieci i młodzież w wieku od 6 do 28 lat. W tym pierwszym projekcie aktorami byli głównie kursanci Akademii Artystycznej, ale również uczniowie szkoły baletowej czy studenci Akademii Muzycznej. Musical wyreżyserowała Magdalena Nitka, wokalnie składem zajmował się Krzysztof Majda.